Akadálymentes változat






Kedves Látogató, szeretettel köszöntöm községünk honlapján!

A 2500 főt számláló Káloz Fejér megye déli részén, a Sárvíz mentén fekszik, Székesfehérvártól 30, az M7-es autópályától 20 km-re. Megközelítése a 63. számú főútról Sárkeresztúr településtől nyugati irányban, valamint az M7-esről letérve a Szabadbattyántól Örspuszta felé tartó úton lehetséges. A Káloz-Dég összekötő útnak köszönhetően a Balatoni térség is könnyebben elérhető.


Frissítési információk
Ön mit kérdezne...?
Társalgó és lelki szoba
Falunap 2012
Káloz SE hírei

Felhőkép




Polgármesteri hivatal
Önkormányzat
Elektronikus ügyintézés
Káloz - Soponya Szociális, Család- és Gyermekjóléti Önkormányzati Társulás
Roma Nemzetiségi Önkormányzat
Járási hivatal
Letölthető űrlapok
Testületi ülések
Rendeletek
Határozatok
Szemétszállítás
Kultúra
Menetrendek
Választások
Közérdekű adatok
Adatkezelési tájékoztató


Helyi pályázatok















Általános hírek Helyi hírek Gazdasági hírek Önkormányzati hírek
EU-információk Pályázatok Felhívások Eseménynaptár Helyi újság
Kórház(privatizáció) a város szélén

Baranyában csendben zajlik a magánosítás



Bár a magyar egészségügy és ezen belül is a kórházak privatizációjának megakadályozására sikeres politikai célú aláírásgyűjtés zajlott, a magánosítási folyamat – igaz, erről keveset hallani –, azért már jócskán elindult az egész országban.


Az új kórháztörvény adta privatizációs lehetőséggel kapcsolatban már az ország több megyéjében, így Baranyában is elindult a magánosítási folyamat. A megyei önkormányzat testületi ülésén már az elmúlt év nyarán, azaz a kórházprivatizációs törvény megjelenése után nem sokkal döntés született a megyei kórház két fogászati alapellátó részlegének privatizációjáról. Emellett szintén magánkézbe került Pécsett a város járóbeteg-ellátását végző rendelőintézet fizikoterápiás részlege is (a tulajdonos egy  kft.). Ez utóbbi privatizációs akció egyébként megcáfolja azokat a felvetéseket, miszerint a kórház-magánosítások során csak azok az egységek kerülnek eladásra („kimazsolázásra”), amelyek amúgy is jó állapotban vannak. A pécsi Veress Endre utcai rendelőintézet fizikoterápiás részlege például  hosszú ideje már meglehetősen leromlott állapotban működött. Miután sem felszerelése, sem pedig a körülmények nem voltak megfelelőek, az ÁNTSZ már többször is kifogásokkal élt a szolgálat felé. Mindez a legutóbbi ellenőrzéskor odáig fajult, hogy rövid időre szüneteltetni kellett a rendelést az intézmény fizikoterápiáján. Többek között ezért volt tehát kénytelen a fenntartó – azaz Pécs városa – a szóban forgó szolgáltatást magánkézbe adni. Arra ugyanis semmi esély nem látszott, hogy a város a körülményeken új beruházással változtatni tudna. A pécsi fizikoterápia esetében tehát, ha nem történik meg a privatizáció, ez a keresett és igényelt ellátási forma egyszerűen megszűnt volna a 150 ezer lakosú városban.

A kórházakon belüli fogászati privatizáció Nyugat-Magyarországon például már öt éve szinte teljesen lezajlott, sőt Sopronban, továbbá Székesfehérvár vagy Mosonmagyaróvár térségében az egészségügy legvirágzóbb üzletágává nőtte ki magát.  De hasonlóan magánkézbe került a diagnosztikai vizsgálati rendszer is. Annak ellenére, hogy a fővárosban hatalmas vita és ellenállás kíséri folyamatosan az új kórháztörvény szinte minden elemét, Baranyát e téma tekintetében inkább a kivárás jellemezi.  A szakma nem hallatta (ma sem hallatja) hangját, ám ez nem jelenti azt, hogy a törvénnyel kapcsolatban – az intézmények falain belül – egységes lenne a vélemény. Több szakmai kör elsősorban azt kifogásolta, hogy nincs széleskörű szakmai egyeztetés a minisztériummal, és  kevés a tájékoztatás is.  Számos olyan kérdés maradt még mindig nyitva ugyanis, amelyek foglalkoztatják az egészségügyi dolgozókat a megyében. Ezek a válaszra váró kérdések főként a privatizáció köré csoportosulnak. Egyelőre úgy tűnik azonban, hogy az önkormányzatok helyzete e tekintetben teljesen világos, hiszen a helyhatóságok beleegyezése és részvétele nélkül nem lesz lehetőség vállalkozói tőkebevonásra. A kórházprivatizáció nyújtotta lehetőségekkel mégsem minden önkormányzat élhet: azok a helyhatóságok ugyanis, amelyek fejlesztésre (például a Baranya megyei kórház, a mohácsi és a komlói kórház), illetve a csődhelyzet elkerülése érdekében konszolidációra (ilyen a siklósi, és a szigetvári intézményen  kívül még 13 kórház), állami céltámogatásban részesült, azok az intézmények (kórházak) az elkövetkező tíz éven belül csak jelentős mennyiségű tőkeemeléssel vehetnének részt a privatizációban. A szigetvári kórház például az év elején kapott pályázat útján – konszolidáció céljából – mintegy 100 millió forintos támogatást. Ez az intézmény ugyan sikerrel túljutott a csődhelyzeten, de az nehezen képzelhető el, hogy működése közben annyi tőketartalékot halmozzon fel, amely esélyessé teszi majd egy – a közeljövőben történő – privatizációban való részvételre. A mindössze 105 ággyal, már kht. formájában működő siklósi kórház is kapott a közelmúltban konszolidációs támogatást, ám Fülöp Erzsébet orvosigazgató szerint január óta olyan csődtömeget görgetnek maguk előtt, hogy egyelőre kétséges még a kilábalás is.  Az ország klinikáinak helyzete a privatizáció tekintetében ellentmondásos, hiszen az ország orvosi egyetemein belül működő klinikáknak a fő gazdája nem az egészségügyi tárca, hanem az oktatási minisztérium. Ezért a tavaly június 23-án elfogadott kórháztörvény által adott lehetőségek mindenképpen mielőbbi egyeztetést kívánnak a tárcával – állítja a PTE Orvoscentrumának elnöke. Kosztolányi György professzornak egyébként nincs tudomása arról, hogy ez idáig érdeklődött volna befektető a pécsi – különböző szakmai profillal tevékenykedő – klinikákkal kapcsolatban. 


Kökény: nincs más út

Kökény Mihály a támadásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: tisztában volt azzal, hogy az új kórháztörvényt tartalmazó javaslatok éles vitát generálnak majd az egészségügy szereplői és a tárca között, de a törvényben leírt változtatásra akkor is szükség van, mert az évtizedek óta mozdulatlanságban lévő rendszer mára annyira  elavult, hogy valóban a működésképtelenség határát súrolja. Kökény szerint a paragrafusok gyakorlatban történő megvalósítása nyilván nem megy egyik napról a másikra, de nincs más választás a gödörből való kilábalásra, egy modern hazai egészségügyi rendszer megvalósítására.


Felhasználónév:
Jelszó:


A szavazás szünetel





  •  
  • Kapcsolatok tára
  •  
  • Lapszemle
  •  
  • Interjúk, riportok, szakcikkek
  •  
  • Önkormányzati ingatlanok


  •  
  • Jogszabálykereső
  •  
  • Gépjárműkereső


  •  
  • Térkép
  •  
  • Időjárás
  •  
  • Ki kicsoda?
  •  
  • Kulturális linkek
  •  
  • Pénzügyi szolgáltatások
  •  
  • Turisztikai információk
  •  
  • További hasznos linkek


    Adatvédelmi irányelvek elfogadása



    e-mail hirdetés szolgáltatók